PROVÁDÍME OZONOVOU DEZINFEKCI OBYTNÝCH MÍSTNOSTÍ, KANCELÁŘÍ, MATEŘSKÝCH ŠKOLEK, ŠATEN A DALŠÍCH MÍSTNOSTÍ

Co je ozón a jak vzniká?

Výrazný zápach ve vzduchu, který je zvláště patrný krátce po bouřce, je způsoben ozónem, tříatomovou kyslíkovou strukturou, která vzniká v přírodě v důsledku úderů blesku. Ozón (O 3 ) je intenzivně oxidační plyn se silným, ale krátkodobým účinkem. To je způsobeno skutečností, že alotropní molekuly ozonu snadno reagují s jinými chemikáliemi, v důsledku čehož dochází k jejich redukci a rozpadu na „tradiční“ dvouatomový kyslík (O2).

Biocidní vlastnosti ozónu pro účinnou dezinfekci

Pro své velmi silné oxidační vlastnosti je ozon mimořádně účinným biocidem, který se běžně používá při dezinfekci různých typů zařízení a místností. Studie ukazují, že dezinfekce ozonem má až 50krát lepší výsledky než dezinfekce chlórem . Tento způsob ošetření je přitom plně ekologický a při základních opatřeních zcela bezpečný pro životní prostředí, lidi i zvířata.

Ozonizace a dezinfekce – kde se používají?

K účinné neutralizaci mikroorganismů ve vzduchu a na různých površích je samozřejmě potřeba vhodný generátor ozonu, běžně označovaný jako ozonátor pro dezinfekci. Tento typ zařízení využívá elektrický korónový výboj, jehož výsledkem je generování určitého množství ozónu. Zde stojí za zmínku, že na trhu najdete jak malé generátory O 3 , určené pro ozonizaci a dezinfekci domácností a automobilů, tak i mnohem větší a výrazně účinnější průmyslové ozonátory. Díky svým vlastnostem a biocidní účinnosti funguje dezinfekce ozonem dobře v místech a zařízeních, jako jsou:

 • rodinné domy a byty,
 • hotely, restaurace, nákupní centra,
 • nemocnice, lékařské ordinace, laboratoře,
 • skladové a výrobní haly,
 • potraviny, dokumenty, průmyslové stroje,
 • pitná voda a splašky.

Tím však příběh nekončí. Autoservisy používají ozon k dezinfekci a dezinfekci klimatizačních zařízení a k čištění a osvěžení kabiny. Ozonizace automobilů v éře pandemie COVID-19 se také stala běžnou praxí autopůjčoven při dekontaminaci jejich vozidel.

Ozonátor pro dezinfekci – jaké jsou výhody?

Zde stojí za to zdůraznit již dříve zmíněné biocidní vlastnosti ozonu, díky kterým je tento plyn dokonale schopen neutralizovat všechny druhy patogenů. Je nejen nemilosrdný k choroboplodným zárodkům, ale i alergikům, takže ozón můžete bez obav používat jako účinnou dezinfekci domácnosti. Nejdůležitější výhody ozonizace jsou jistě:

 • neutralizace bakterií, virů, hub, spór a plísní,
 • účinná likvidace roztočů a jiných alergenů,
 • pronikání plynu do těžko přístupných zákoutí,
 • možnost bezpečné dezinfekce interiérů zdravotnických zařízení,
 • vysoká účinnost při neutralizaci nepříjemných pachů: cigaretový kouř, hoření, vlhkost,
 • možnost použití ozonátorů k dezinfekci bytu po karanténě.

Na rozdíl od některých osvěžovačů vzduchu ozón eliminuje zdroj nepříjemných pachů (bakterie, plísně, houby), místo aby je pouze maskoval. Z tohoto důvodu je dekontaminace ozonem proces, který se provádí mimo jiné po povodních, kouření, požárech a úmrtích.

Je ozón pro dezinfekci bezpečný?

Při dodržení základních bezpečnostních pravidel a za předpokladu řádné přípravy pokojů je dezinfekce bytu ozonem zcela bezpečná. Před zahájením ozonizace nezapomeňte vynést rostliny a zvířata z místnosti. Během dezinfekce byste se také neměli zdržovat uvnitř. Po dokončení dekontaminace je třeba interiéry ještě před dalším použitím důkladně vyvětrat.

Dezinfekce prostor koncentrovaným ozónem - Ceník služeb od 1. 9. 2022

Dezinfekce budov a místností koncentrovaným ozónem
Dezinfekce větších prostor - do výšky max. 3 m - do velikosti 200 m2 / prodejny, kanceláře, sklady, šatny atd.  od 15 Kč/m2
Dezinfekce větších prostor - do výšky max. 3 m - do 500 m2 / prodejny, kanceláře, sklady, šatny atd. od 12 Kč/m2
Dezinfekce větších prostor - do výšky max. 4 m - nad 500 m2 - cena stanovena dle členění atd. dohodou
Dezinfekce větších prostor s  výškou do 4 a nad 4m - cena stanovena infividuálně dle členění a výšky dohodou
Dezifekce školy - školky - speciální cenové nabídky na míru - kontaktujte nás a nechejte si zpracovat nabídku speciál dohodou
Dezinfekce místnosti max. 5x5 m  od 800 Kč
Dezinfekce bytu či domu max. 3+1 1500 Kč
Dezinfekce bytu či domu - max. 8 místností od 2500 Kč
Dezinfekce větších domů max. 15 místností od 3900 Kč
Dezinfekce bytových domů, ubytoven atd. dohodou
Dezinfekce jiných vnitřních prostor atd. dohodou
Dopravné - smluvní cena dle velikosti zakázky - ke každé zakázce je stanoveno individuálně. 15 Kč/km